Жолудьове пиво

Жолудьове пиво

Жолудьовий Ель – Acorn Ale.

Ставок, гребелька, і вітряк
З-за гаю крилами махає.
І дуб зелений, мов козак
Із гаю вийшов та й гуляє…
(Тарас Шевченко, уривок з ”Ми вкупочці колись росли”).

Ідея зварити жолудьове пиво виникла під час осінньої прогулянки лісом. Мабуть рік 2018 був на жолуді врожайний, під дубами в лісі було багато жолудів. Те, що дубові жолуді можливо використовувати для приготування їжі, я вивчав на лісогосподарському факультеті, предмет - побічне лісокористування. Знання є, але як їх правильно використати для варіння жолудьового пива, я ще не знав, все я робив вперше. Тому отримання жолудьового пива я розділив на 2 етапи: заготівля жолудів, їх підготування для використання у засипі затору; варіння жолудьового пива.

Етап 1. Заготівля жолудів, їх підготування для використання у засипі затору.

Хімічний склад жолудів дуба згідно книги «Лікарські рослини, Енциклопедичний-довідник» за редакцією академіка АН УРСР А. М. Гродзінського 1992: крохмаль (40 % ), дубильні речовини (5—8 % ), жирна олія (5% ), цукри, ефірна олія, білки і кверцит.
В інших джерелах (Лаптев Ю.П. 1992 р.) наводять дані, що хімічний склад жолудів: крохмаль складає до 57%, 7 % білок, до 10 % цукру, до 5% жиру.
Щоб використати жолуді дуба для варки пива, головними показниками, з якими треба було розібратися, - це 3 основних елемента: крохмаль, жир, дубильні речовини.

Жолудьове пивоЖолудьове пивоКрохмаль. Зруйнувати ланцюги крохмалю я зможу під час виготовлення затору, використаю для цього температуру, температурні паузи.
Жир. На жирність я не буду звертати увагу. Пиво я з друзями вип’ю протягом 3-5 місяців. Але зазначу, що при довгому терміну зберігання жирність зерно-продуктів надає пиву неприємну гіркоту. Наприклад, підприємства, які виготовляють кукурудзу для пивоваріння, відокремлюють зародок зерна кукурудзи, тому що його жирність вище 3 %.
Дубильні речовини. Дубильні речовини надають жолудям в'язкий, гіркуватий присмак, який в майбутньому, якщо з цим нічого не робити, буде властивий продукту. Дубильні речовини виводяться з жолудів вимочуванням у воді.


Жолуді дуба я збирав у кінці вересня. В лісі основним видом був дуб звичайний (латинська назва Quercus robur). Жолуді я очистив від шкіри-оболонки, розрізав на декілька шматочків. При розрізанні будьте уважні, щоб не порізати пальці, бо жолуді дуба дуже тверді, та щоб їх розрізати, треба прикласти зусилля. Далі очищені та розрізані жолуді я помістив у посудину та залив холодною водою. Вимочування проводив 2 доби, воду міняв кожні 4 години. Після вимочування жолуді висушив на сонячному провітрюваному місці протягом 1 тижня. Після висушування жолуді я подрібнив на звичайній ручній м'ясорубці. Ніж, який стояв у м'ясорубці, був з великими отворами.
Подрібнені жолуді я дожарив у духовці. Загальна кількість підготовленої маси жолудів склала 330 г. На цьому підготовка жолудів для пивоваріння була закінчена.

Жолудьове пивоЖолудьове пивоЖолудьове пиво

Етап 2. Жолудьове пиво, варіння.

Жолудьове пиво відноситься до класу 30A (Spice, Herb, or Vegetable Beer) по класифікації https://www.bjcp.org/. Я буду варити жолудьовий ель – Acorn Ale, настійним методом верхового бродіння.

Жолудьове пиво

Жолудьове пиво

Жолудьове пивоЖолудьове пивоДля варки використовую солод пльзенский, солод мюнхенський II, карамельний, хміль, вирощений дома - жатецький сорт багряний (SAAZ), та хміль жатецький сорт SLADEK. Хміль сорт SAAZ (α- альфа-кислота 3,5%) та SLADEK (α- альфа-кислота 6,2%) відносяться до ароматичних сортів. Домашню варку пива я почав в 9-25, закінчив у 18-10. Головне бродіння відбувалося 6 днів, дозрівання 30 днів.
Готове Жолудьове пиво - Acorn Ale на смак приємне, має солодкувато-кремовий смак солоду з присмаком кави та лісових трав, барва глибока бурштинова. Піна густа оксамитова, багата. Пиво мені сподобалося, можливо в майбутньому я збільшу гіркість до 30 одиниць IBU.

На здоров’я!

Жолудьове пиво

Рецепт пива.

Жолудьове пиво - Acorn Ale, бурштинового кольору, типу ель - домашня пивоварня SANVITO. Категорія Spice, Herb, or Vegetable Beer (30А), оксамитовий жолудьовий ель 15%. OG 1.060, FG 1.015. Алк. 7,3 %, гіркота 20 IBU, колір 37 EBC.
Варочна вода – об'єм 30 літрів.

солод
ячмінний пльзенський - 7,83 кг;
мюнхенський II - 0,17 кг;
caraaroma 400 EBC - 0,1 кг;
жолудьова масса 400 EBC* - 0,33 кг.
схема отримання затору
Настійний метод.
37 °С, засипаємо подрібнений солод та жолудьову массу;
52 °С - 20 хвилин;
67 °С - 30 хвилин;
77 °С - 30 хвилин;
Реакція на йод.
схема Кип'ятіння сусла
Час 60 хвилин;
Sladek хміль у шишках- 35 г, 60 хв;
SAAZ хміль у шишках - 15 г, 30 хв;
SAAZ хміль у шишках – 15 г, 10 хв;
Цукор;
Ірландський мох - 10 г, 10 хв. За 20 хвилин до використання мох я регідратував (залив теплою водою, періодично перемішував).
бродіння
Дріжджі Saflale S-04, II генерація 418 ml.
1. Основне бродіння в діжці - 6 днів, 19°С;
2. 7, 8, 9 день зниження температури до 13°С;
3. На 10 день, відібрав дріжджі та розлив у пляшки.
Дозрівання в пляшках проходить мінімально 1 місяць, поступово треба знижувати температуру кожну добу на 2°С за добу, поки не досягнемо температури пива 5° С.

* Примітка. Я провів експеримент для визначення кольору обжарених жолудів. Чайну ложку жолудів залив кип'яченою водою та дав настоятися. Колір отриманого настою порівняв з різними типами пива, які я варив. Результат найбільше наближений до типів пива з використанням солоду з барвою 300-600 ЕВС.

Жолудьове пиво
Колір жолудів заварених у воді.

Жолудьове домашнє пиво дозріло, прийшов час на дегустацію. Пиво смачне та має пряно горіховий аромат. #AcornALE #домашняпивоварня

Zveřejnil(a) Victor Rubtsov dne Středa 10. dubna 2019

Дегустація жолудьового пива.

Оновлення домашньої пивоварні. Частина I.

Оновлення домашньої пивоварні.

Оновлення домашньої пивоварні - це постійний процес, який рухається із нашими знаннями та технологічним розвитком виробників обладнання. Я довгий час планував оновлення пивоварні. Питання, з якими я “зустрівся“ і які я повинен був вирішити, задають собі і інші колеги-пивовари.

Тезісно наступні питання, які я повинен був вирішити:

  • Яким методом я хочу варити пиво.
  • Як буде відбуватися виготовлення затору, фільтрація та процес кип'ятіння сусла.
  • Який об'єм заторного котла, сусло-варильного та заторного котла для відварів.
  • Як правильно зробити електросхему підключення варильного відділення.
  • Як контролювати температуру.
  • Як підготувити гарячу воду для фільтрації.
  • Як провести перекачування сусла.
  • Яку методику використати для охолодження охмеленого сусла.
  • Як перемішувати затор.
  • Як керувати електрообладнанням.
  • Як робити нагрів затору та кип’ятіння сусла з хмелем.
  • Яку основу (раму) варильного відділення сконструювати.
  • Як використати у новій пивоварні обладнання зі старої пивоварні.
  • Які типи вентилів або кранів вибрати.
  • Яку систему з'єднання трубопроводів використати.
  • Інші важливі питання.
  • Вирішувати всі ці питання я міг почати після підготовки детального плану складових елементів домашньої пивоварні. Щоб почати, я повинен був відповісти для себе на головне питання - Яким методом я хочу варити пиво? - настойним (інфузія) чи відварним (декокція) методом.
    Я і раніше варив пиво як настійним, так і відварним методом, але для відварного методу треба було використовувати домашню кухню. Мені було не зручно носити частину затору із пивоварні (яка розташована в гаражі) на кухню, щоб там робити відвар, а потім з кип'яченим відваром повертатися назад. Ще я ризикував ошпаритися кип'яченим затором. Але, наприклад, чеське пиво, pils, pilsner, lezak, lager, зварені на 1, 2 або 3 відвари - дуже смачні.
    Тому відповідь на перше питання – обладнання пивоварні повинно давати можливість варити пиво як настійним, так і відварним методом.

Читати, вчитись.

Проектування я почав з аналізу існуючих варіантів на сайтах пивоварів Германії, США, Англії, Чехії, Франції
www.hobbybrauer.de/forum/
www.ratebeer.com/
www.homebrewtalk.com/forum/
www.pivo-pivo.cz/svetpiva/
www.homebrewmap.com
www.brassageamateur.com/forum/
www.brewersfriend.com
та інші.

Також я проаналізував сайти виробників, щоб ознайомитись з варіантами обладнання, яке вони пропонують.
Мій новий план представляє собою трипосудне варильне відділення:
1. Заторно-фільтраційний апарат 68 л.
2. Заторно-фільтраційний апарат для відварів 20 л.
3. Сусловарильний апарат 68 л.
Оновлення домашньої пивоварні

Схема розташування та означення.
1. Заторно-фільтраційний апарат 68 л.
2. Заторно-фільтраційний апарат 20 л.
3. Сусловарильний апарат 68 л.
4. Індукційна плита.
5. Пальник газовий.
6. Індукційна плита.
7. Збірник затору.
8. Насос.
9. Кран кульовий.
10. Рукав (шланг) харчовий.

Продовження. Оновлення домашньої пивоварні. Частина II.

Захищено: Варки

Цей вміст захищено паролем. Щоби його переглянути, будь ласка, введіть свій пароль нижче: